s nami je svet veselší

História

 

Detský folklórny súbor GERULATA pôsobí v mestskej časti Bratislava – Rusovce  31 rokov. Názov DFS GERULATA súvisí s historicky zachovalými Rusovcami, kde sú mnohé archeologické nálezy, medzi ktoré patrí aj osada GERULATA z 2. storočia po Kristovi. Rusovce sú známe aj tým, že tu pôsobí profesionálne folklórne teleso – SĽUK, kde vedúca DFS Gerulata pani Alžbeta Uhráková bola dlhoročnou sólistkou v tanečnej zložke.

Zakladateľkou je pani Alžbeta Uhráková, ktorá 1. 11. 1992 otvorila súkromné ,,Tanečné štúdio Alžbety Uhrákovej ,, v priestoroch SĽUKU. Po vzájomnej dohode s mestskou časťou Bratislava – Rusovce, prešlo tanečné štúdio 1. 09. 1995 pod správu Miestneho úradu Bratislava – Rusovce a tým nastala aj zmena názvu:                                                    Detský folklórny súbor GERULATA.

Od roku 2022 prevzala vedenie DFS GERULATA jej dcéra Mgr. Michaela Uhráková.

V súčasnosti pôsobí v súbore do 55 detí a to najmä z Rusoviec a okolia Bratislavy. Súbor je rozdelený do troch vekových kategórií od 5 do 16 rokov. Nácviky sa konajú v budove Požiarnej zbrojnice, kde je vybudovaná tanečná sála. Deti sa prijímajú formou zápisu, pričom majú vytvorené podmienky na vybudovanie kladného vzťahu k ľudovému spevu, tancu a hudbe.  Vo svojom repertoári sa zameriava na detské hry, spevy a tance z rôznych regiónov Slovenska /Nitra, Tekov, Myjava, Považie, Liptov, Zemplín, Horehronie, Šariš, Detva/. 

Počas 31 – ročnej histórie sme absolvovali 600 vystúpení a to nielen na Slovensku: Dulovce, Šamorín, Bratislava, Heľpa, Poniky, Hlohovec, Očová, Nitra, Plavecký Štvrtok, Veľké Leváre, Veľká Lehota, Nové Zámky, Hriňová, Myjava, Východná, ale aj v zahraničí: Maďarsko - Rajka, Mosonmagyárovár, Rakúsko - Viedeň, Gattendorf, Kittsee, Chorvátsko - Šibeník, Priščina, Skradin, Srbsko - Belehrad, Pivnica, Hložany, Česko - Brno, Hlinsko, Šakvice, Morkúvky, Kunovice, Luhačovice, Hustopeče, Teplice, Praha, Zlín, Železné, Zubří, Liptál. Bulharsko - Sliven, Mechkarevo, Taliansko - Alatri, Poľsko - Krakov, Poznaň. Súbor sa zúčastnil viacerých domácich a medzinárodných festivalov, vystúpeniach v Slovenskej televízii a v Slovenskom rozhlase.

Na vystúpeniach spevy a detské hry na heligónke a ľudových nástrojoch 20 rokov doprevádzal sólista Sľuku              pán Alojz Bučko, v súčastnosti súbor doprevádza inštrumentalista Ľubo Straka.                                                            Na festivaloch a zájazdoch súbor doprevádza ĽH FERKOVCI .

Prihlásenie